13.1.4 Experimentálny dôkaz hybnosti elektrónu –    Comptonov jav

 

Max Planck postuloval  vyžarovanie energie  po kvantách v jednotkách hf . Albert  Einstien rozšíril postupne túto teóriu o skutočnosti:

·        energia sa  nielen vyžaruje ale aj šíri po kvantách (1905);

·        pri interakcii svetla s hmotou  fotóny odovzdávajú energiu  En = nhf , kde n = 1,2,3,....  (1905);

·        pri interakcii svetla s hmotou  fotóny odovzdávajú i  hybnosť  po diskrétnych   kvantách  (1916).

       Veľkosť hybnosti fotónu  p spojeného so svetelnou vlnou o frekvencii    f  je určená  vzťahom

 

 

Tento vzťah vyplýva z teórie relativity a možno  ho odvodiť z  relativistického vzťahu pre  energiu častice s pokojovou hmotnosťou mo , keď postulujeme fotón ako časticu s nulovou pokojovou hmotnosťou , t.j. m0  = 0.

V roku 1921 Arthur Compton svojim pokusom, ktorý podľa neho nesie i názov - Comptonov jav,  experimentálne dokázal Einsteinovu myšlienku o kvantovaní energie a hybnosti svetla, odovzdávanú prostredníctvom fotónov pri zrážke fotónu s elektrónom.

Compton študoval chovanie sa fotónov  s rovnakou energiou pri prechode fóliami z rôznych látok. Vo svojom experimente nechal dopadať zväzok  röntgenových lúčov  s vlnovou dĺžkou l = 71,1 pm  na uhlíkový terč  a skúmal intenzitu rozptýlených röntgenových lúčov  terčom do  priestoru. Závislosť  intenzity rozptýleného fotónu  od vlnovej dĺžky pre štyri rozptylové uhly j (j  = 0 0, 45 0, 90 0, 135 0),  ukazuje obr. 13.1.4.1.

 

 

 

Z experimentálnych meraní Compton zistil nasledovné skutočnosti:

·      pri rozptyle  bolo pozorované žiarenie odpovedajúce vlnovej dĺžke  dopadajúcemu fotónu  l  a tiež žiarenie s väčšou vlnovou dĺžkou l´;

·      zmena vlnovej dĺžky Dl nezávisí od vlnovej dĺžky l dopadajúceho fotónu, ale závisí od uhlu rozptylu j.  So zväčšovaním uhla  j sa zväčšuje rozdiel Dl;

·      so zväčšovaním uhla rozptylu intenzita pôvodného žiarenia klesá a zvyšuje sa intenzita rozptýleného žiarenia;

·      maximálna zmena vlnovej dĺžky  D l  nastane pri uhle rozptylu  j = 180 o  a je rovná dvojnásobku Comptonovej vlnovej dĺžky lC. 

 

Uvedené experimentálne merania  Arthur Compton matematicky popísal na základe  skúmania zrážky fotónu röntgenového žiarenia s niektorým elektrónom z obalu atómu uhlíka. Proces zrážky fotónu s elektrónom  skúmal  ako pružnú zrážku dvoch biliardových gúľ v klasickej mechanike, v dôsledku ktorej dochádza k zmene vlnovej dĺžky rozptýleného fotónu.

Proces zrážky znázorňuje obr. 13.1.4.2 - fotón s energiou hf a hybnosťou p  = hf / c dopadne  na elektrón (o ktorom predpokladáme, že je nehybný v laboratórnej sústave), rozptylom sa odchyľuje od svojho pôvodného smeru  o uhol j  a stráca energiu, zatiaľ čo elektrón získa impulz a začne sa pohybovať v smere určenom uhlom J.

 

 

 

To znamená, že  fotón stráca  v procese zrážky také množstvo energie, ktoré sa rovná kinetickej energii Ek  získanej pri   zrážke s elektrónom. Ak frekvencia dopadajúceho fotónu je f ( resp. vlnová dĺžka l), má rozptýlený fotón nižšiu frekvenciu  f ´ (resp. väčšiu vlnovú dĺžku l´ ). Z platnosti zákona zachovania energie a zákona zachovania hybnosti pre izolovaný systém fotón - elektrón  Arthur Compton odvodil všeobecný vzťah, ktorý udáva zmenu vlnovej dĺžky fotónu pri rozptyle o uhol j na častici s pokojovou hmotnosťou mo daný rovnicou

 

 

Konštantná veličina h/moc  sa nazýva Comptonova vlnová dĺžka lC  rozptyľujúcej častice. Z rovnice (13.1.4.2)  vidieť, že najväčšia zmena vlnovej dĺžky nastane pre uhol j = 180 o . V tomto prípade D l = 2 lC .  Pretože  lC  pre elektrón je rovná 2,4 .10-12  m, maximálna zmena vlnovej dĺžky pri Comptonovom jave  je  4,8. 10-12  m . Pre ostatné častice je  totiž Comptonova vlnová dĺžka podstatne menšia, nakoľko ich pokojová hmotnosť m0 je väčšia. Ak využijeme znalosť trigonometrických funkcií, možno ukázať, že pre zmenu vlnovej dĺžky fotónu pri rozptyle platí vzťah v tvare:

 

                                    (13.1.4.3)

 

Comptonov vzťah je jedným z dôkazov korpuskulárnej  povahy  svetla, ktorý skúma zrážku medzi dopadajúcim  fotónom  a časticou,  napr. elektrónom.

 

 

Textové pole: Arthur Holly Compton   (1892 –1962) za objav javu, ktorý teraz nesie jeho meno,  získal v roku 1927 Nobelovu cenu za fyziku.
 

 

 

 

 

 

 

 

 


–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Príklad 13.1.4.1 Za predpokladu, že  elektrón   je v pokoji  ukážte, že pre zmenu vlnovej dĺžky pri dopade  fotónu na  elektrón platí Comptonov  vzťah:

 

,

 

kde l je vlnová dĺžka fotónu pred dopadom na elektrón a l´ je vlnová dĺžka po rozptyle na elektróne,  j je uhol, o  ktorý sa fotón rozptýli  vzhľadom na  svoj pôvodný smer pohybu,  m0 je pokojová hmotnosť elektrónu a h  je Planckova konštanta!

Riešenie: Na interakciu elektrónu s fotónom (obr. 13.1.4.1)  možno pozerať ako na  zrážku dvoch pružných gúľ, pri ktorej platí zákon zachovania energie a zákon zachovania hybnosti. Fotón stráca  v procese zrážky také množstvo energie, ktoré sa rovná kinetickej energii Ek  získanej pri zrážke  elektrónom. Ak frekvencia dopadajúceho fotónu je f ( resp. vlnová dĺžka  l), má rozptýlený fotón nižšiu frekvenciu  f ´ (resp.  väčšiu vlnovú dĺžku l´), takže platí l  <   l´ a   f   >  f´´.   Z týchto dvoch zákonov sformulujeme  dve rovnice, jednu skalárnu a druhú vektorovú. Matematická formulácia zákona zachovania energie je:

 

Textové pole: Pokles energie fotónu sa rovná prírastku energie elektrónu.
 

 


,                                                                                                                (1)

 resp.  pomocou energie fotónov

 

 .                                                                                                             (2)

 

Nakoľko fotón je postulovaný ako častica s nulovou pokojovou hmotnosťou možno  celkovú energiu fotónu vyjadriť ako

 

.                                                                                                                                            (3)

 

Označme pe  počiatočnú  a  pe´ konečnú hybnosť  elektrónu , pričom platí pe = 0 a počiatočnú  a konečnú hybnosť fotónu  ako  p p´. Zo zákona zachovania hybnosti platí:

 

 

Textové pole:  Celková  hybnosť sústavy  fotón + elektrón  pred zrážkou sa
 rovná celkovej hybnosti sústavy  fotón + elektrón  po zrážke.

 

 


Matematická formulácia zákona zachovania hybnosti je:

                                                                                                                       (4)

 

Na rozdiel od energie, hybnosť je vektorová veličina a musí sa zachovávať v každom z dvoch navzájom kolmých smerov.  Nech fotón dopadá na nehybný elektrón v kladnom smere osi x. Druhým  uvažovaným smerom  nech je smer kolmý na pohyb fotónu, ležiaci v rovine  určenej rozptýleným fotónom a elektrónom. Pre nehybný elektrón platí pe = 0 a pre veľkosť počiatočnej  a konečnej hybnosti fotónu

 

  .                                                                                                      (5)

 

Zákon zachovania hybnosti  z vektorového tvaru  (5) prepíšme do dvoch skalárnych rovníc pre zvolené dva smery x, y. .V smere osi x platí: 

 

.                                                                                              (6)

 

V smere osi y platí:

 

 ,                                                                                                          (7)

kde sme využili skutočnosť, že platí. p¢ sin(2p-J )=p¢ sinJ.  Nakoľko uhol odklonu elektrónu po zrážke J nepoznáme (a z experimentálnych meraní ho ani nebolo možné určiť), umocnením upravených rovníc (6) a (7) na druhú a ich sčítaním, neznámy uhol J z rovníc vylúčime:

 

  .                                                                         (8)

 

Ak porovnáme dva vzťahy pre celkovú energiu častice

 

,                                                                                                                                (9)

 

,                                                                                                                      (10)

 

získame rovnicu

 

,                                                                                                       (11)

 

resp. po umocnení

 

,                                                                                        (12)

 

odkiaľ pre elektrón

 

 .                                                                                                         (13)

 

Porovnaním rovníc (8)  a (13) dostávame

 

.                                                                  (14)

 

Po dosadení vzťahu (2) za kinetickú energiu elektrónu platí

 


 

 


, 

 

,                                                                                                       (15)

 

čo je vzťah, ktorý sme mali odvodiť. Ak ešte  použijeme rovnicu

 

, 

 

 

Comptonov vzťah  (15)  možno upraviť na tvar

 

 

 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Príklad 13.1.4.2  Vysvetlite prečo v spektre rozptýleného fotónu pri Comptonovom jave  sa vyskytuje i podstatná zložka s pôvodnou vlnovou dĺžkou dopadajúceho  žiarenia .

Riešenie: Pri odvodzovaní vzťahu pre  zmenu vlnovej dĺžky fotónu pri rozptyle o uhol j na častici s pokojovou  hmotnosťou mo daného rovnicou (13.1.4.2) Compton predpokladal, že rozptyľujúca častica je celkom voľná a môže sa pohybovať celkom ľubovolne. Tento predpoklad bolo  možné využiť, nakoľko mnohé elektróny v látke sú len slabo viazané k svojim atómom. Niektoré elektróny sú však v atóme silne viazané a tak pri zrážke s fotónom odskakuje namiesto jedného elektrónu celý atóm. V tomto prípade za hodnotu mo do vzťahu  (1) treba dosadiť pokojovú  hmotnosť celého atómu, ktorá je však väčšinou rádove desaťtisíckrát väčšia ako pokojová  hmotnosť elektrónu. Z tohto dôvodu Dl je veľmi malá a nie sme ju schopní zaregistrovať.

     V spektrálnom rozložení intenzity pri rozptyle na pevne viazanom elektróne sa vlnová dĺžka rozptýleného fotónu neodlišuje od pôvodnej vlnovej dĺžky,   preto v rozptýlenom žiarení možno pozorovať súčasne s posunutou čiarou  i  maximum odpovedajúce dopadajúcej vlnovej dĺžke fotónu l.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

 

Príklad 13.1.4.3 Vypočítajte  percentuálnu zmenu vlnovej dĺžky rozptýleného fotónu s vlnovou dĺžkou a) 550 nm b) 10-10 m pri rozptyle o 180 o na elektróne, ktorý predpokladáme, že sa nachádza v pokoji. Pokojovú hmotnosť elektrónu je 9,1 .10-31 kg. Rozhodnite, ktorý z dvoch udaných zdrojov žiarenia by ste použili na  vyšetrovanie Comptonovho javu a zdôvodnite prečo.   

Riešenie: Pre zmenu vlnovej dĺžky fotónu pri rozptyle o uhol  j na častici s pokojovou  hmotnosťou mo  platí 

rovnica  (13.1.4.3) . Percentuálnu zmenu vlnovej dĺžky určíme zo vzťahu

 

.

 

Po dosadení číselných hodnôt dostávame v prípade a):

 

.

 

 

V  prípade b) Dl / l = 4,8568 %. Na skúmanie Comptonovho javu použijeme röntgenove žiarenie, nakoľko percentuálna zmena Dl je niekoľko percent, kým pri viditeľnom žiarení je  Dl len niekoľko desaťtisícin  %. Z tohto dôvodu experimenty Compton uskutočňoval s röntgenovým žiarením.

––––––––––––––––––––––––––––––-

 

Kontrolné otázky

 

1.      Vysvetlite, v čom spočíva Comptonov experiment.

2.      Z akých  zákonov vychádzame pri odvodení vzťahu  pre Comptonov jav.

3.      Formulujte matematicky základné zákony pre Comptonov jav.

4.      Ak viete, že hmotnosť protónu je 1863 -násobok hmotnosti elektrónu, zdôvodnite na ktorej častici je Comptonov rozptyl väčší. 

5.      Definujte Comptonovu vlnovú dĺžku.

6.      Je vlnová dĺžka rozptýleného fotónu väčšia alebo menšia ako vlnová dĺžka dopadajúceho fotónu?

7.      Závisí Comptonov vzťah od uhlu odklonu elektrónu od pôvodného  smeru fotónu?

8.      Kedy sa rovná pozorovaná zmena vlnovej dĺžky  dvojnásobku Comptonovej vlnovej dĺžky?