1.2 Súčiny medzi vektormi
Vektorová algebra popri násobení vektorov skalármi zavádza aj súčiny medzi vektormi.
na úrovni riadku) :a × b = ab cos a . (1.2.1)
Pritom uhol medzi dvoma vektormi sa určuje tak, aby nebol väčší ako p radiánov (180 o). Bezpečne ho určíme tak, keď oba vektory nakreslíme so spoločným začiatkom.
Niektoré vlastnosti skalárneho súčinu
a × b = b × a (1.2.2)
i × i = 1 , j × j = 1 , k × k = 1 , i × j = 0 , i × k = 0, j × k = 0 (1.2.3)
a × (b + c) = a × b + a × c(1.2.4)
alebo všeobecnejšie :
(a1 + a2 + … + ap) × (b1 + b2 + …+ bq) = a1 × b1 + a1 × b2 +…+ a1× bq + … + ap × bq
a × b = (ax i + ay j + az k) × (bx i + by j + bz k ) = ax bx + ay by + az bz , (1.2.5)
napríklad (3 i + 2 j - k) × (- i + 2 j - 2 k ) = - 3 + 4 + 2 = 3 .
, (1.2.6)
takže porovnaním (1.2.5) a (1.2.6) môžeme získať vzorec na výpočet (kosínusu) uhla medzi vektormi :
(1.2.7)
ax = a × i , ay = a × j , az = a × k (1.2.8)
s = ax i = (a × i) i , t = ay j = (a × j) j , u = az k = (a × k) k (1.2.9)
Tento postup môže poslúžiť aj pri vytváraní ortogonálneho priemetu vektora do ľubovoľného smeru v priestore, určeného jednotkovým vektorom. Napríklad priemet bt (na obr. 1.2.1 čiarkovaný) vektora b do smeru jednotkového vektora t získame tak, že vypočítame ich skalárny súčin a takto získaným skalárom vynásobíme vektor t :
bt = (b × t )t (1.2.10)
Skalárny súčin sa často využiva v mechanike, a teórii elektromagnetického poľa. Napríklad skalárnym súčinom vektora sily
f a vektora elementárneho posunutia dr sa vyjadruje elementárna práca dW = f × dr = f dr cos a , lebo smer sily a smer posunutia telesa nemusia byť rovnaké. Vtedy sa na vykonanie práce využíva iba priemet sily do smeru posunutia, vyjadrený ako f cosa .
čiže a = 36,9o . Na výpočet
uhla b potrebujeme vyjadriť vektor c = b - a = - i + 3j a
opäť použiť vzorec (1.2.7). Musíme si však uvedomiť, že vektor a s
vektorom c zviera uhol g = 180o
- b . Tak dostaneme :
cos g = - 1/ , čiže g = 108,43 o
.
Vektorový súčin dvoch vektorov
je operácia, ktorej výsledkom je vektor. Preto treba definovať nie iba veľkosť výsledku, ale aj smer výsledného vektora. Vektorový súčin sa označuje krížikom medzi vektormi :c = a ´ b(1.2.11)
Veľkosť
c výsledného vektora c je definovaná ako súčin veľkostí násobených vektorov a sínusu uhla nimi zovretého :c = ab sina (1.2.12)
Pre smer vektora c platí definícia, že je kolmý na rovinu násobených vektorov. Jednoznačnosť definície však vyžaduje určiť, na ktorú stranu roviny smeruje. Vektor c má taký smer, že z jeho konca sa stotožnenie prvého vektora zo súčinu (v tomto prípade vektora a) s druhým vektorom po kratšom oblúku javí ako pohyb proti chodu hodinových ručičiek. O trojici vektorov a, b, c v danom poradí potom hovoríme, že tvoria pravotočivú sústavu vektorov. Zmena ich poradia jednou permutáciou znamená zmenu z pravotočivej na ľavotočivú sústavu (trojicu).
Na obr. 1.2.3 je trojica vektorov a, b, c znázornená v axonometrickom pohľade. Pre názornosť sú nakreslené aj súradnicové osi karteziánskej sústavy. Ak otáčanie vektora a k vektoru b po kratšom oblúku napodobíme otáčaním pravotočivej skrutky, umiestnenej v začiatku súradnicovej sústavy kolmo na rovinu vektorov a b , skrutka sa bude posúvať v smere vektora c . Aj tento model pomáha pri určovaní smeru vektora, ktorý je výsledkom vektorového súčinu .
Niektoré vlastnosti vektorového súčinu
a ´ b = - b ´ a(1.2.13)
i ´ i = 0 j ´ j = 0 k ´ k = 0 (1.2.14)
i ´ j = k j ´ k = i k ´ i = j j ´ i = - k k ´ j = - i i ´ k = - j
a ´ (b + c) = a ´ b + a ´ c (b + c) ´ a = b ´ a + c ´ a (1.2.15)
Dva prípady distributívneho zákona sú uvedené preto, lebo vo vektorovom súčine nemožno zamieňať poradie vektorov bez zmeny znamienka.
a ´ b = (ax i + ay j + az k) ´ (bx i + by j + bz k ) =
= axbx(i ´ i) + axby(i ´ j) + axbz(i ´ k) +
+ aybx(j ´ i) + ayby(j ´ j) + aybz( j ´ k) +
+ azbx(k ´ i) + azby(k ´ j) + az bz(k ´ k) =
= 0 + axby k - axbz j +
- aybx k + 0 + aybz i +
+ azbx j - azby i + 0 =
= i (aybz - azby ) + j (azbx - axbz ) + k (axby - aybx ) (1.2.16)
Čitateľovi, ktorý pozná determinanty je zrejmé, že posledný výraz možno formálne vyjadriť a
ko determinant : (1.2.17)
Riešenie : Veľkosť vektorového súčinu a ´ b predstavuje plošný obsah rovnobežníka vytvoreného pomocou týchto vektorov, plošný obsah trojuholníka je jeho polovicou. Mohli by sme postupovať tak, že vypočítame veľkosti vektorov a, b a uhol medzi nimi (pomocou vzorca (1.2.7)) , vypočítame veľkosť vektorového súčinu ab sina a vydelíme ho dvomi. Pri šikovnejšom postupe najprv vypočítame výsledný vektor u = a ´ b :
u = (5 i) ´ (4 i + 3 j ) = (5 × 4)(i ´ i) + (5 × 3)(i ´ j) = 15 k ,
a z výsledku bezprostredne vidíme, že veľkosť vektora u je 15. Preto plošný obsah trojuholníka je 7,5 jednotiek.
Príklad 1.2.3 V priestore sú zadané tri body A(2,0,0), B(0,1,0), C(0,0,3) , ktorými je určená rovina. Vyjadrite jednotkový vektor kolmý na túto rovinu. Nakreslite si obrázok !
Riešenie : Základnou ídeou riešenia je využitie vektorového súčinu, ktorého výsledkom je vektor kolmý na rovinu násobených vektorov. Preto stačí nájsť dva vektory, ktoré ležia v príslušnej rovine. Takýmito sú vektory, ktoré spájajú zadané tri body. Získame ich ako rozdiel vektorov spájajúcich začiatok súradnicovej sústavy a zadané body. Do bodu A smeruje vektor a = 2 i , do ďalších bodov vektory b = j , c = 3 k . Vektor vychádzajúci z bodu A a končiaci v bode B je u = b - a = j - 2 i , vektor vychádzajúci z bodu A a končiaci v bode C je w = c - a = 3 k - 2 i . Potom vypočítame vektorový súčin h = u ´ w = ( j - 2 i) ´ ( 3 k - 2 i ) = 3 i + 2 k + 6 j . Výsledný vektor h je kolmý na rovinu prechádzajúcu bodmi A, B, C . Jednotkový vektor kolmý na túto rovinu získame, ak vektor h vydelíme jeho veľkosťou
h =. Pre jednotkový
vektor tak dostaneme :
ho = h / 7 = (3/7) i + (2/7) j + (6/7) k .
S vektorovým súčinom sa stretneme napríkla
d pri vyjadrení momentu sily M = r ´ f, kde r je polohový vektor pôsobiska sily f , alebo pri vzťahu pre silu f pôsobiacu na elektrický náboj q pohybujúci sa v magnetickom poli s magnetickou indukciou B : f = qv ´ B .Príklad 1.2.4 Vypočítajte skalárny násobok vektorového súčinu vektorov a = 5 i , b = 4 i + 3 j z príkladu (1.2.2) skalárom p = 2 .
Riešenie : pc = p(a ´ b ) = p[ (5i) ´ (4 i + 3 j)] = p (15 k) = 30 k .
Poznámka : Rovnaký výsledok dostaneme, ak skalárom p vynásobíme niektorý z vektorov a, b ešte pred uskutočnením vektorového súčinu :
a) pc = p(a ´ b ) = (pa ´ b) = (10 i) ´ (4 i + 3 j) = 30 k
b) pc = p(a ´ b ) = (a ´ pb) = (5 i) ´ (8 i + 6 j) = 30 k
Z výsledku vyplýva významné pravidlo, že nezáleží na tom, ktorému z vektorov vektorového súčinu priradíme skalár, ktorým vektorový súčin násobíme.
a × (b ´ c), (a ´ b) × c , (b ´ c) × a (1.2.18)
Výsledkom je vždy skalárna veličina, ktorá môže byť kladná, nulová i záporná.
Niektoré vlastnosti zmiešaného súčinu .
S = (a ´ b) × c vypočítame podľa pravidiel vektorového a skalárneho súčinu . Výsledkom vektorového súčinu a ´ b je vektor (označme ho w) kolmý na ich rovinu, teda vektor, ktorý má veľkosť ab sina a je rovnobežný s priamkou z . Vektor w zviera s vektorom c uhol g , ktorého kosínus vstupuje do výrazu pre skalárny súčin medzi vektormi w a c . Pre výsledok zmiešaného súčinu tak dostaneme S = (ab sina ) c cosg . Výraz c cosg súčasne predstavuje výšku rovnobežostena, pričom veľkosť vektorového súčinu ab sina je plošný obsah jeho základne. Preto zmiešaný súčin má význam objemu rovnobežnostena.
(a ´ b) × c = (b ´ c) × a = (c ´ a) × b (1.2.19)
(a ´ b) × c = c × (a ´ b ) (1.2.20) Porovnaním posledných členov rovností (1.2.19) a (1.2.20) dostaneme výsledok
(c ´ a) × b = c × (a ´ b ) (1.2.21)
ktorý interpretujeme ako možnosť premiestnenia zátvoriek, pri súčasnej výmene značiek vektorového a skalárneho súčinu.
(cx i + cy j + cz j ) × [ i ( aybz - azby ) + j ( azbx - axbz ) + k ( axby - aybx )] =
= cx ( aybz - azby ) + cy ( azbx - axbz ) + cz ( axby - aybx ),
takže je zrejmé, že tento zmiešaný súčin možno vyjadriť ako determinant
(a ´ b) = (1.2.22)
Zápisom zmiešaného súčinu v tvare determinantu možno overiť pravidlo o cyklickej zmene poradia vektorov, ako aj o zmene znamienka pri zámene poradia dvoch vektorov. Zámena poradia dvoch vektorov sa v determinante prejaví ako zámena dvoch riadkov, ktorej d
ôsledkom je zmena znamienka determinantu.Riešenie: Výpočtom vektorového súčinu sa presvedčíme, že (a ´ b) = 15 k . Výsledok vynásobíme skalárne vektorom c : (15 k ) × (2 i - j + k ) = 15 .
Pre zmiešaný súčin (c ´ a) × b dostaneme rovnaký výsledok : (2 i - j + k ) ´ (5i ) = 5k + 5 j a ďalej (5k + 5 j ) × (4 i + 3 j ) = 15 .
Dvojnásobný vektorový súčin
medzi tromi vektormi a, b, c môže mať dva tvary , pokiaľ dodržíme určené poradie vektorov :a ´ (b ´ c) a (a ´ b) ´ c (1.2.23)
Zo zápisu je zrejmé, že výsledkom dvojnásobného vektorového súčinu je vektorová veličina. Uvedené dva tvary neposkytujú rovnaký výsledok. Výsledkom súčinu vektorov nachádzajúcich sa v zátvorke je v oboch prípadoch vektor , ktorý je na ich rovinu kolmý (označme si ho ako
w , obr. 1.2.5). Súčinom vektora w s ďalším vektorom je vektor u, ktorý je kolmý aj na vektor w, takže u musí ležať v rovine vektorov, ktoré sú uvedené v zátvorke. To znamená, že výsledok dvojnásobného vektorového súčinu u možno vyjadriť ako lineárnu kombináciu vektorov, nachádzajúcich sa v zátvorke. V prvom prípade výsledný vektor u1 leží v rovine vektorov b, c a v druhom prípade výsledný vektor u2 leží v rovine vektorov a, b .Pre výsledné vektory platia nasledujúce vzorce :
u1 = a ´ (b ´ c) = b (a × c) - c (a × b ) (1.2.24) u2 = (a ´ b) ´ c = b (a × c) - a (b × c ) (1.2.25)
Správnosť týchto vzorcov možno dokázať celkom všeobecným postupom, ktorý je však náročný a pomerne rozsiahly. Preto si jeden zo vzorcov, a to (1.2.25) , odvodíme zjednodušeným postupom na príklade troch ľubovoľných nekomplanárnych vektorov
a, b, c, v špeciálne zvolenej karteziánskej súradnicovej sústave. Súradnicovú os x zvolíme tak, aby bola rovnobežná s vektorom a , takže a bude mať len jednu zložku, a to rovnobežnú s jednotkovým vektorom i : a = ax i . Os y zvolíme tak, aby rovina xy bola rovnobežná s rovinou určenou vektormi a, b . Vtedy vektor b , pokiaľ nie je kolmý na a , bude mať dve zložky : b = bx i + by j . Os z karteziánskej sústavy je tým už jednoznačne určená, a tak vektor c , ak chceme uvažovať čo najvšeobecnejšie, musí mať tri zložky : c = cx i + cy j + cz kSúhrnne :a = ax i
b = bx i + by j (1.2.26)
c = cx i + cy j + cz k
Potom dvojnásobný vektorový súčin (
a ´ b) ´ c vypočítame := [ ax i ´ (bx i + by j )] ´ (cx i + cy j + cz k ) = [ ax by k] ´ (cx i + cy j + cz k ) =
= ax by cx j - ax by cy i + ( ax bx cx i - ax bx cx i )
Výraz v zátvorke v poslednom riadku nie je výsledkom priameho výpočtu, rovná sa nule, a to, že sme ho pridali do výpočtu, je len súčasťou nášho zjednodušeného postupu. Vhodným pospájaním členov posledného riadku dostaneme :
(a ´ b) ´ c = (ax cx) (bx i + by j ) - (bx cx + by cy) (ax i) .
Keď si uvedomíme, že platí
ax cx = a × c a bx cx + by cy = b × c ,čo si ľahko overíme vypočítaním týchto skalárnych súčinov vychádzajúc zo zadania vektorov (1.2.26), dostaneme konečný výsledok
(a ´ b) ´ c = b (a × c) - a (b × c )
Podobne možno odvodiť aj vzorec (1.2.24), pričom opäť sa overí zásada, že výsledný vektor, výsledok dvojnásobného vektorového súčinu, možno vyjadriť ako lineárnu kombináciu vektorov ležiacich
v rovine vektorov uvedených v zátvorke.Dvojnásobný vektorový súčin sa často využíva pri vyjadrovaní vzťahov v mechanike, ale aj elektromagnetizme.
Príklad 1.2.6 Vypočítajte dvojnásobný vektorový súčin ( a ´ b) ´ c vektorov : a = 5 i , b = 4 i + 3 j , c = 2 i - j + k a presvedčte sa, že výsledný vektor leží v rovine vektorov a, b . Vektory a, b ležia v rovine xy , takže výsledný vektor by mal mať len zložky v smere jednotkových vektorov i, j . Nakreslite si obrázok.
Riešenie : ( a ´ b) ´ c = [ 5 i ´ ( 4 i + 3 j )] ´ (2 i - j + k ) = [ 15 k] ´ (2 i - j + k ) =
= 30 j + 15 i
Kontrolné otázky k časti 1.2