3

末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末末-

MECHANIKA TEKUTヘN

 

Kvapaliny a plyny

 

Kvapaliny a plyny, vzhセadom na ich niektor podobn fyzik疝ne vlastnosti sborne ozna鑾jeme ako tekutiny. Od tuhch l疸ok sa podstatne odli嗽j pohyblivos捐u 鐶stc. ネastice kvapaln a plynov nemaj usporiadan polohy a m柆 sa navz疔om relatvne voセne pohybova. Nemaj na rozdiel od tuhch l疸ok tvarov pru柤os. Pohyb molekl kvapaliny m枡 by 嗾atisticky neusporiadan, alebo usporiadan. 閣atisticky neusporiadan pohyb je tepeln pohyb, pod 嗾atisticky usporiadanm pohybom rozumieme prdenie.

Ak odhliadneme od povrchovch javov, kvapalina je l疸ka, ktor m ur鑛t objem, ale nem ur鑛t tvar. Plyn je rozpnav a zaujme v枦y objem n疆oby. Makroskopicky sa plyn l喨 od kvapaliny alej tm, 枡 je podstatne stla鑛teセnej夬 a nem枡 vytv疵a povrch. Pri mikroskopickom pohセade nach疆zame v kvapalin當h na rozdiel od plynov ur鑛t usporiadanie 鐶stc, a to v najbli椢om okol zvolenej centr疝nej 鐶stice. Toto usporiadanie na blzko je spsoben medzimolekulovmi silami. Odpudiv charakter medzimolekulovch sl pri malch vzdialenostiach molekl je pr鑛nou malej stla鑛teセnosti kvapaln. V plynoch, hlavne pri nzkych tlakoch, s vzdialenosti molekl oveセa v蒻喨e ako v kvapalin當h a vplyv interakci molekl je aleko menej vznamn. Ka枦 molekula plynu sa medzi zr癰kami pohybuje prakticky voセne a nez疱isle od ostatnch molekl. Stla鑛teセnos plynov je omnoho v蒻喨a ako stla鑛teセnos kvapaln. ネasto pou橲vame pri 嗾diu kvapaln predstavu nestla鑛teセnej kvapaliny. レ鐺l je rovnak, ako predstava dokonale tuh馼o telesa. Sl枴 na zjednodu啼nie procesov.

Pri kvapalin當h pozorujeme, 枡 ich pohyblivos, t.j. reakcia na psobenie sily je rzna. Pr鑛nou tchto rozdielov je vntorn trenie viskozita kvapaln. Ako prklad m枡me uvies rozdiely medzi tekutos捐u benznu a oleja.

Na ur鑛t element kvapaliny m柆 psobi plo嗜 sily, ktor charakterizujeme nap舩m

 

 

a objemov sily, ktor charakterizuje objemov hustota sily

 

 

Prkladom plo嗜ej sily je naprklad tlak, objemovou silou je tia. Vzhセadom na pohyblivos 鐶stc, kvapaliny a plyny nie s schopn odol疱a tangenci疝nemu nap舩iu. V kvapalin當h a plynoch, ktor s v pokoji, m枡 existova iba norm疝ov nap舩ie tlak. Ak by toti na kvapalinu psobila in ako norm疝ov sila, 鐶stice kvapaliny by sa dali do pohybu a kvapalina by u nebola v pokoji. Tlak v ur鑛tom mieste v kvapaline, alebo v plyne preto nez疱is od orient當ie plochy, na ktor psob a je iba funkciou polohy. Ak by tomu tak nebolo, potom na ka枦 orient當iu plochy vo vntri kvapaliny by sila psobila pod ur鑛tm uhlom. Mohli by sme ju rozlo枴 na tangenci疝nu a norm疝ov zlo枳u. Tangenci疝na zlo枳a sily by v takomto prpade bola nenulov a 鐶stice kvapaliny by sa dali do pohybu. To je v rozpore s predpokladom, 枡 kvapalina je v pokoji. Plat to pre steny n疆oby, ale aj pre jej povrch a ktorkoセvek myslen pl嗅u v kvapaline. Povrch kvapaliny v pokoji, je preto v枦y kolm na vslednicu psobiacich sl.

Dle枴tou aproxim當iou pri 嗾diu kvapaln je ide疝na kvapalina. Ide疝na kvapalina je nestla鑛teセn a bez vntorn馼o trenia. Re疝na kvapalina je stla鑛teセn a medzimolekulov sily sa v nej prejavuj vntornm trenm viskozitou. Stla鑛teセnos kvapaln charakterizujeme koeficientom stla鑛teセnosti k, ktor je definovan vz拌hom

 

.

 

Vyjadruje relatvnu zmenu objemu vzhセadom na jednotkov prrastok tlaku. Hodnoty pre niektor kvapaliny s v tabuセke. Aby predstava bola konkr騁na, uveme napr. pre vodu, 枡 na zmen啼nie objemu o 5 % musme zv喨 tlak pribli柤e o 108 Pa. Kvapaliny s dokonale pru柤, ke sa tlak zmen夬, kvapalina nadobudne znovu pvodn objem.

Kvapalina

k . 1010 Pa1

Ortu

0,385

Voda

4,8

Benz駭

9,3

Etylalkohol

11,1

Acetn

12,3

Pent疣

24,0

 

Vzhセadom na tvarov nest疝os kvapaln a plynov niektor z疚ony mechaniky kvapaln platia i pre mechaniku plynov. Odchlky medzi prdenm kvapaln a plynov sa prejavia vtedy, ak zmeny hustoty spsoben stla鑛teセnos捐u plynov nem枡me zanedba. V al嗤m budeme hovori len o kvapalin當h, ale vz拌hy bud pou枴teセn aj pre plyny v zmysle vy囹ie uveden馼o predpokladu.